تبلیغات
علوم سیاسی و روابط بین الملل - جنسیت و روابط بین الملل(2)
 
علوم سیاسی و روابط بین الملل
درباره وبلاگ


سلام.مطالب درج شده در این وبلاگ لزوماً انعکاس دهندهء دیدگاه های شخصی بنده نمی باشد.شما می توانید با ارسال مقالات به پربار شدن نشریه بیافزایید.با تشکر
mahmudqorbani@gmail.com

مدیر وبلاگ : محمود قربانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
«یكی از موضوعات كشف نشده در زمینه مطالعه و تحقیق دربارة صلح، نقش بی همتای زنان در استفاده از اجبار اعمال شده توسط حكومت ها می باشد. بر همین اساس اگر آگاهی رایج و مدارك تجربی كه عقیده دارند زنان صلح جوتر از مردان هستند درست است بنابراین شركت زنان در جریانات سیاسی باید استفاده از زور و اجبار را در عرصه های بین المللی محدود كند. انجمن مادران افراد مفقود الاثر گواتمالا (GAM)، انجمن GCM و ائتلاف مادران شوروی (روسیه) كه فرزندانشان در افغانستان و چچن مشغول جنگ هستند، نمونه های بی صدایی از نقش بی همتای زنان در تأثیر گذاری بر میزان خشونت اعمال شده توسط حكومت هستند.»

ژوهشگر: سید عبدالمجید زواری

zavari@irtt.ir

زنان صلح جو

«یكی از موضوعات كشف نشده در زمینه مطالعه و تحقیق دربارة صلح، نقش بی همتای زنان در استفاده از اجبار اعمال شده توسط حكومت ها می باشد. بر همین اساس اگر آگاهی رایج و مدارك تجربی كه عقیده دارند زنان صلح جوتر از مردان هستند درست است بنابراین شركت زنان در جریانات سیاسی باید استفاده از زور و اجبار را در عرصه های بین المللی محدود كند. انجمن مادران افراد مفقود الاثر گواتمالا (GAM)، انجمن GCM و ائتلاف مادران شوروی (روسیه) كه فرزندانشان در افغانستان و چچن مشغول جنگ هستند، نمونه های بی صدایی از نقش بی همتای زنان در تأثیر گذاری بر میزان خشونت اعمال شده توسط حكومت هستند.»(5)

مهمترین نكته ای كه فمینیست ها روی آن تأكید می كنند حفظ صلح و توسعه می باشد. فمینیست ها معتقدند ریشه جنگ ها به دلیل حس برتری جویی می باشد و تا زمانی كه امپراتوری ها و حكومت ها و قدرت ها و ملت هایی باشند كه بی رحمانه آماده نابودی دیگرانند، دیگران نیز باید خود را برای جنگ مسلح كنند.

زنان واقعیت های جنگ را درك و بی عدالتی در جنگ را می شناسند و می دانند چگونه می توان از تشدید تنش و یا ایجاد جنگی دوباره جلوگیری كرد. تجارت تاریخی نشان دهندة این واقعیت است كه زنان می توانند نقش مؤثری در ایجاد گفتگو و تعامل در بین گروه های سیاسی، قومی و دین درگیر جنگ داشته و پیوندهای میان متنازعین را دوباره ترمیم و مستحكم سازند. زنان قادرند افق های تازه ای را در مذاكرات صلح گشوده و مانع از عدم توجه به مسائل مبرمی از حق ملی گرفته و تا تجاوز به كودكان شوند. آنان می توانند در ایجاد دستیابی به آشتی ملی، وفاق اجتماعی و تحقق صلح پایدار در درون جوامع نقش اساسی را ایفا كنند.

بررسی نقش روانشناسانه جنگ نیز نشان می دهد كه معمولاً مردان پرخاشگرتر از زنان هستند و به نظر فروید ریشه در غرایز انسان دارد.

زنان در طول تاریخ معمولاً صلح طلب بوده اند و این شاید ریشه در غرایز آنها داشته باشد و شاید هم به دلیل ضعف جسمانی در مقابل مردان و یا شاید هم به دلیل نبود فرصت برای گرفتن مسئولیت باشد. البته فمینیست های اولیه معتقد بودند زنان بخاطر نقش مادرانه ای كه دارند و همیشه ضد جنگ بوده اند، می توانند با استفاده از حق رأی وارد بخش سیاسی و تصمیم گیری شوند و جامعه را به سوی راه حل های بدون خشونت و نهایتاً صلح سوق دهند.

تحت تأثیر همین دیدگاه ها اولین حزب صلح زنان در سال 1915 به وسیله جین آدامز تشكیل شد و امروزه بعنوان قدرتمندترین حزب صلح زنان با تام لیگ بین المللی زنان برای صلح و آزادی فعالیت می كنند. از دیگر سازمان های مشابه می توان به «سازمان زنان هوادار صلح (Women peace party) نام برد. زنان عضو این سازمان اعلام می دارند در گذشته مردان برای جنگیدن خانه را ترك می كردند و حال ما برای صلح خانه را ترك می كنیم و نمی گذاریم جنگ های اتمی و هسته ای همه را به نابودی بكشاند.

داده هایی كه اخیراً در مورد نقش زنان به عنوان مؤسسین صلح انتشار یافته بر استفاده زنان از تعاون، مشورت و رابطه متقابل تأمل می كند. پنج مورد از عملیات صلح در بوسنی، كامبوج، الساوادور، نامبیا، و آفریقای جنوبی شواهد تجربی ارائه می كند كه مشاركت برابر و كامل زنان چگونه باعث بهبود كارآیی سازمان ملل متحد در ایجاد صلح و حفظ آن شده است. مطالعه مزبور نكات زیر را مطرح می سازد.

- مشاركت زنان دارای این قابلیت است كه بحث را اندكی بسط دهد، به طوری كه بتواند موانع متنوع تری را در بر گیرد، از جمله ممكن است به آن چه در خصوص زنان، اطفال و جوامع رخ می دهد ارتباط بیشتری داشته باشند.

- زنان كمتر از مردان در پرداختن به جوامع محلی به طور سلسله مراتبی عمل می كنند و بیشتر گوش می دهند و به این ترتیب دارای بینش های بیشتری در مورد علل ریشه ای منازعات دارند.

- وجود توده ای از زنان منتقد به نظر می رسد كه در میان حمایت محلی كه نسبت به عملیات موفقیت آمیز دید انتقادی دارند ایجاد اعتماد و اطمینان می نماید.

- سازمان های زنان در كشورهای متعدد از آموزش صلح حمایت كرده و كودكان سرباز اعم از پسر و دختر را به كنار گذاشتن اسلحه تشویق نموده اند.

- در گواتمالا، گروه های زنان بر فرآیندهای باز گرداندن نفوس به وطن تأثیر گذاشته و خدماتی را بر اساس بازگشت تبعیدیان یا پناهندگان برقرار كرده اند.

- در بوروندی، نیكارآگوآ و روآندا، گروه های زنان برای به رسمیت شناخته شدن حقوق زنان بر زمین و مالكیت خانگی كه ممكن است به نام همسری باشد كه در منازعات به قتل رسیده یا «ناپدید شده» گروه های حمایت قانونی تشكیل داده اند.

توانایی مشهور زنان در حفظ صلح نیز شورای امنیت را مصمم كرد كه به اتفاق آرا قطعنامه ای تصویب كند و از كلیه دول عضو خواست كه از مشاركت مضاعف زنان در كلیه سطوح تصمیم گیری حمایت كنند.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت نمادینه ساختن توجه و برابری جنسیتی در روندهای ایجاد و حفظ صلح و مراحل بازسازی پس از جنگ و درگیری تأكید می ورزد.

www.irtt.ir

نوع مطلب : روابط بین الملل، 
برچسب ها :

       نظرات
پنجشنبه 1388/10/3
محمود قربانی